טל: 03-5622980
דף הבית > עו"ד תמ"א - תחומי פעילות > ייצוג דיירים ויזמים - תמ"א 38

ייצוג דיירים ויזמים - תמ"א 38

תמ"א 38: חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה:

תיקי תמא 38הגבול המזרחי של מדינת ישראל, מצוי לאורכו של האזור הידוע כשבר הסורי-אפריקאי. המיקום הרגיש של מדינת ישראל יגרום, על פי התחזיות, לרעידת אדמה אשר תוצאותיה עלולות להיות הרסניות. בשנת 1837 ארעה רעידת אדמה באזור צפת וגרמה לאלפי הרוגים ולנזק כבד לרכוש. בשנת 1927 ארעה רעידת אדמה בצפון אזור ים המלח, אשר בעטייה נהרגו מאות אנשים ונגרמו נזקים כבדים לרכוש.

הגם שלא ניתן לחזות רעידות אדמה בדייקנות, ההערכות הסטטיסטיות מצביעות על הסתברות גבוהה, שבתוך חמישים שנה, תתרחש רעידת אדמה לאורך השבר הסורי-אפריקאי.

 

 

 

 

חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה:

היערכות לרעידת אדמה משמעה חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה כך שיעמדו בדרישות התקן הישראלי. תקן 413 מפרט את הדרישות הקונסטרוקטיביות עבור מבנים בכדי שיוכלו לעמוד בפני רעידות אדמה. בארץ קיימים כ-810ֿ,000 יחידות דיור אשר נבנו שלא בהתאם לתקן 413 ולפיכך זקוקים לחיזוק מפני רעידות אדמה . מתוך 810 אלף יחידות הדיור, כ – 100,000 יחידות דיור נמצאות באזורי ביקוש במחוז ת"א והמרכז ובשכונות המבוקשות בירושלים.

תמ"א 38 היא המצאה ישראלית שמטרתה לעודד את השוק הפרטי לפעול לביצוע חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה על ידי הענקת זכויות בנייה. המדינה החליטה לא לשאת בעלות חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה , ותחת זאת היא העניקה לבעלי הדירות, במסגרת תכנית מתאר ארצית, תמ"א 38, זכויות בנייה נוספות בעלות שווי כלכלי רב אשר נמכרות ליזם כנגד, בין היתר, חיזוק הבניין.

משרדנו, המתמחה בתחום המקרקעין על כלל היבטיו וענפיו, צבר ניסיון רב בייצוג דיירים ויזמים בפרויקטים בתחום תמ"א 38 ומסייע להם החל מהשלבים ההתחלתיים ועד לכריתת הסכם תמ"א 38 וביצועו בדרך למימוש זכויותיהם לפי הוראות תמ"א 38.

 

תפקידי עורך הדין בליווי פרוייקט תמ"א 38:

ההתקשרויות מכוח תמ"א 38 מציבות בפני עורכי דין העוסקים בתחום הנדל"ן אתגר חדש, המצריך כישורים נוספים ומגוונים, מעבר לידע בתחום תמ"א 38 והמקצועיות המשפטית.

באופן כללי, לא יהא זה מוגזם לומר, שעסקת תמ"א 38 היא אחת העסקאות המורכבות והקשות בתחום הנדל"ן. לכאורה, ניתן היה לחשוב, כי מאחר ומדובר בתוספת בניה בהיקף מוגבל ומצומצם, למשל ביחס לבניית בניין חדש מראשיתו, הרי שגם ההסכם יהיה פשוט יותר. אלא שבמקרה הנדון, מורכבות הסכם תמ"א 38 עומדת ביחס הפוך להיקפו.

ההתקשרות בהסכם תמ"א 38 הינה התקשרות סבוכה ומורכבת בשל שורה של טעמים: החל בריבוי המתקשרים מצד בעל הקרקע, קרי ריבוי הדיירים, עבור דרך הקשיים המשפטיים הכרוכים ברישום הגג כיחידה נפרדת והקשיים המהותיים בקבלת מימון בנקאי או ליווי פיננסי אחר, וכן קשיים בתחומים רבים נוספים כגון ביטוח הדירות הקיימות בזמן הבניה ועוד, וכלה דרך קשיים מיוחדים בביצוע עבודות הבניה, שעה שהבניין מאוכלס ובעלי הדירות ממשיכים להתגורר בו. כל אלה מחייבים מומחיות מיוחדת, בקיאות וניסיון בתחום תמ"א 38 מצד עורך הדין המטפל, שבלעדיהם יקשה על בעלי הדירות להגיע להסכם המיוחל.

בנוסף לכל אלה, ואולי יש לומר - לפני כל אלה, על עורך דין המומחה בתמ"א 38 לסייע לדיירים לנהל את התהליך וליצור תשתית משותפת להתקשרות מול היזם. שהרי בכדי שכלל הדיירים יוכלו להגיע להסכם עם היזם עליהם להגיע בינם לבין עצמם להסכמות בעניינים רבים הנוגעים להתקשרות, ובהם: בחירת היזם איתו יתקשרו בעלי הדירות, התכנון האדריכלי המשותף, פתרונות ספציפיים לדירות ולדיירים מיוחדים, כגון דירות הקרקע שלעיתים רבות נוהגים להצמיד אליהן שטח חצר שהינו שטח משותף ועוד ועוד.

כל העוסקים במלאכה יודעים היטב כי אחד התהליכים הקשים והארוכים בדרך ללידתו של פרויקט תמ"א 38 , הוא התהליך של גיבוש הסכמת בעלי הדירות. המדובר ביצירת הסכמה בין מספר רב של צדדים להסכם, ואך טבעי הוא שלעיתים קרובות קיימים ניגודי אינטרסים והבדלי עמדות בין בעלי הדירות, שלא לדבר על מטענים אישיים, שאינם בהכרח רציונאליים. כך או כך, בכדי להגיע להסכמה רחבה יש צורך בניהול נכון ויעיל של התהליך ושל אופן קבלת ההחלטות, וכן בגמישות מחשבתית, יצירתיות ויכולת הקשבה ואמפתיה. עו"ד תמ"א 38 הנהנה מתכונות אלה, ושהינו בעל מיומנות בתחום הגישור והפישור מחד, וסמכותיות מאידך, ובעל יכולת ארגון וניהול – יוכל לסייע לבעלי הדירות להניע את התהליך באופן יעיל עד לחתימת הסכם התמ"א 38 בהצלחה.
 
 
לקריאה נוספת:
 
ניתן ליצור איתנו קשר לתיאום פגישת ייעוץ משפטי בנושא תמ"א 38 . טל' 03-5622980, רח' זטורי 2, ת"א.
 
השאר פרטים לשיחת ייעוץ
מחשבון תמ"א 38
קצת עלינו
המשרד עוסק בתחום המקרקעין על כלל ענפיו, וצבר ניסיון רב בייצוג דיירים ויזמים בפרויקטים בתחום תמ"א 38 ומסייע להם החל מהשלבים ההתחלתיים ועד לכריתת הסכם וביצועו בדרך למימוש זכויותיהם לפי הוראות התמ"א.
צרו קשר