טל: 03-5622980

הפקעות - תמ"א 38

הפקעת קרקעות תמ"א 38

הפקעות - מה זה בעצם אומר?

הפקעת קרקעות למעשה הינה מכירת מקרקעין כפויה. המדינה זכאית לעשות העברה כפויה של זכויות במקרקעין לצורכי ציבור, וזאת מכוח דברי חקיקה שחלקם מנדטוריים וחלקם עכשוויים, וכל זאת תוך פיצויי בעל הקרקע באופן מלא או חלקי. הפקעה היא אקט קנייני ולא תכנוני, ואולם הפקעה מכוח חוק התכנון והבנייה, יכולה להיעשות רק לאחר שקיימת תכנית מאושרת המייעדת את הקרקע לצרכי ציבור ובהתאם לאותה תכנית.

למי מותר להפקיע קרקעות?

החוק מעניק לשר האוצר (או מי שהוסמך על ידו) סמכויות נרחבות לבצע הפקעות של מקרקעין ללא הסכמת הבעלים. מחד, זכות הקנין היא זכות יסוד על פי חוקי היסוד של מדינת ישראל המוקנת לבעלי מקרקעין, מאידך, למדינה הוקנתה זכות על פי דין להפקיע מקרקעין מהבעלים החוקיים לצורכי ציבור. קרי, הפקעת קרקעות לצורכי ציבור לצורך סלילת כבישים, הנחת פסי רכבת, מבנה ציבורי, הנחת תשתיות, קווי גז, דלק ועוד. הפקעות לפי פקודה זו חייבת בתשלום פיצוי לבעלי הקרקע.חוקי ודיני הפקעת קרקעות, שהתפתחו לאורך השנים, מטרתם לאזן בין אינטרס הכלל בביצוע ההפקעה לבין זכות הקניין של הפרט. חוקים ודינים אלה עוסקים הן במטרות ההפקעה הראויות, הן בהליכי ההפקעה והן בכללי הפיצוי של הפרט בגין ההפקעה.

שירותי משרד:

משרדנו עוסק בייצוג בעלי קרקעות בהליכים שונים הנוגעים להפקעות של מקרקעין, לרבות הגשת תביעות לביטול הליכי ההפקעה בשל אי-חוקיות או פגמים אחרים בהליכי ההפקעה של המדינה. וכן, תביעות לפיצויים בגין קרקע שהופקעה. המשרד אמון על שמירת זכויות הקניין והזכות לקבלת פיצוי הולם בגין קרקע שהופקעה. לעורכי הדין במשרד שליטה וידע מקצועי רחב ועמוק בחוקי ההפקעה השונים ובדיני ההפקעות המאפשר להם לייצג נאמנה בעלי רכוש שהופקע, הן בכל הנוגע לבחינת חוקיות ההפקעה והן באשר לפיצוי הראוי שישולם בגין הקרקע שהופקעה.

יש לשים לב, לפסיקת בית המשפט העליון בעניין עזבון המנוח אדוארד נ' עיריית פתח תקווה (דנ"א 1595/06), שלאורה יש להזדרז בטיפול ובהגשת תביעות פיצויי הפקעה בגין בכל הנוגע לקרקע  שהרשות תפסה בה חזקה, שאחרת התביעה עלולה להתיישן.

לקריאה נוספת:

 

ניתן ליצור איתנו קשר לתיאום פגישת ייעוץ בנושא הפקעת קרקעות . טל' 03-5622980, רח' זטורי 2, ת"א.

 

למעבר לפורום תמ"א 38>>

השאר פרטים לשיחת ייעוץ
מחשבון תמ"א 38
קצת עלינו
המשרד עוסק בתחום המקרקעין על כלל ענפיו, וצבר ניסיון רב בייצוג דיירים ויזמים בפרויקטים בתחום תמ"א 38 ומסייע להם החל מהשלבים ההתחלתיים ועד לכריתת הסכם וביצועו בדרך למימוש זכויותיהם לפי הוראות התמ"א.
צרו קשר