טל: 03-5622980
דף הבית > תמ"א 38 > חוקים - תמ"א 38

חוקים - תמ"א 38

ריכזנו עבורכם מספר חוקים רלוונטיים לתמ"א 38. באם יש לכם שאלות אתם מוזמנים ליצור קשר עמנו, עורכי הדין והיועצים המשפטיים, לשאול שאלה בפורום תמ"א 38 שלנו ולקרוא עוד על תמ"א 38, מקרקעין, פינוי בינוי ועוד באתר של מינצר-כרמון, נסים. 


תזכיר חוק מס ערך מוסף (תיקון מס' 45), התשע"ד-2014

בסעיף 22 לחוק מס ערך מוסף, התשלו - 1975 ( להלן – חוק מס ערך מוסף או החוק) נקבע  הכלל לפיו החיוב במס במכר טובין יחול עם מסירתם לקונה. חריג לכלל זה נקבע בסעיף  ב29(1) לפיו בעסקה של מכר נכס על ידי עוסק שמתקיים בו האמור בסעיף  ד(2) לתוספת א'  להוראות מס הכנסה

לקריאת תזכיר חוק מס ערך מוסף>>


תוכנית תמ"א 38 - תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה

התכנית הינה שילוב של הוראות תמ"א 38 , תמ"א 38/1 א, תמ"א 38 תיקון 2 ותמ"א 38/3 המאושרות. הנוסח המשפטי המחייב הוא כפי שאושרה תמ"א 38 על שינוייה ע"י ממשלת ישראל. את השינויים ניתן למצוא באתר האינטרנט של משרד הפנים.
 

תיקון 62 לחוק מיסוי מקרקעין - פטור ממס שבח

תיקון 62 לחוק מיסוי מקרקעין, משנת 2008, היה אחד מתיקוני החקיקה החשובים שהפיחו רוח חיים בתמ"א 38. בתיקון זה, הוספה הטבת מס חשובה למימוש זכויות מכוח תמ"א 38,  ונקבע כי מכירת זכויות אלה על ידי בעלי הדירות, במסגרת פרויקט של חיזוק הבניין מפני רעידות אדמה, תהיה פטורה ממס שבח מקרקעין. מתן הפטור מותנה בכך שהתמורה לזכויות תינתן ב"שירותי בניה לפי תכנית החיזוק" בלבד. החוק קובע רשימה של תמורות שייחשבו כשירותי בניה לפי תכנית החיזוק,  ובהן, בראש ובראשונה עבודות החיזוק עצמן, וכן הרחבת היחידות הקיימות, תוספת מעלית, שיפוץ הבניין וכן הוצאות כרוכות, כפי שיקבע מנהל מס שבח. הוראת ביצוע 10/200, של רשות המיסים מפרטת את ההוצאות שיוכרו כשירותי בניה לפי תכנית החיזוק.

לקריאת תיקון 62 לחוק מיסוי מקרקעין - פטור ממס שבח>>


פטור במכירת זכות במקרקעין - רשות המיסים

פרק חמישי 5 לחוק מיסוי מקרקעין (שבח, מכירה ורכישה), התשכ"ג 1963, אשר הוסף בתיקון מס' 62 לחוק מיום 6.3.08 , קובע הוראות מיסוי ייחודיות במכירת זכויות בניה שניתנו מכוח תמ"א 38 בתמורה לחיזוק ושיפוץ המבנה בפני רעידות אדמה.

לקריאת הוראת ביצוע מיסוי מקרקעין - רשות המיסים>> 


חוק פטור מהיטל השבחה בגין זכויות תמ"א 38

במסגרת תיקון מס' 96 לחוק התכנון והבניה משנת 2011 ניתן פטור מלא בגין היטל השבחה, בגין זכויות בניה שניתנו מכוח תמ"א 38. הפטור אף הורחב כך שיחול גם בגין זכויות בניה לבניית חדרי יציאה על הגג, מכוח תכנית גגות מקומית, כאשר היתר הבניה ניתן במסגרת פרויקט של חיזוק מבנים.

לקריאת חוק פטור מהיטל השבחה>>


פטור ממע"מ בתמ"א 38

בתיקון לחוק מס ערך מוסף משנת 2008 הוספו הוראות בדבר הענקת פטור ממע"מ בגין שירותי הבניה הניתנים לבעלי הדירות במסגרת פרויקט של תמ"א 38. הענקת הטבה זו בדרך מתן פטור ממע"מ, להבדיל מקביעת מע"מ בשיעור 0, מונעת מהיזמים/קבלנים המבצעים עסקאות מכוח תמ"א 38 לקזז את מס התשומות שכלול בהוצאות שהם מוציאים בקשר לביצוע העבודות עבור הבעלים. כתוצאה מכך משמעות הפטור היא מצומצמת, בעיקר כאשר מדובר ביזם שאינו הקבלן המבצע עצמו.

לקריאת חוק תיקון חוק מס ערך מוסף בגין תמא 38>>

 

למעבר לפורום תמ"א 38>>

 

השאר פרטים לשיחת ייעוץ
מחשבון תמ"א 38
קצת עלינו
המשרד עוסק בתחום המקרקעין על כלל ענפיו, וצבר ניסיון רב בייצוג דיירים ויזמים בפרויקטים בתחום תמ"א 38 ומסייע להם החל מהשלבים ההתחלתיים ועד לכריתת הסכם וביצועו בדרך למימוש זכויותיהם לפי הוראות התמ"א.
צרו קשר