טל: 03-5622980
דף הבית > מאמרים > החשש מפני רעידות אדמה בישראל

החשש מפני רעידות אדמה בישראל

החשש מפני רעידות אדמה בישראללמרבה הצער, רעידות אדמה בישראל הינן חלק מהמציאות הגיאולוגית של האזור, והמדינה אף מועדת לרעידות בדרגות החמורות ביותר שגורמות לנזק בחיים וברכוש. למעשה, רעידות אדמה כבר פגעו ועלולות לפגוע באזורים שונים בארץ, אך ניתן בהחלט ניתן להיערך לקראתן על ידי מגורים במבנה תקין והכרת נוהלי ההתנהלות בעת המאורע.

מה זה בכלל רעידת אדמה

רעידת אדמה הינה תופעה גיאולוגית הידועה גם בכינוי רעש אדמה. תופעה זו נוצרת בעיקר עקב חיכוך בנקודות מפגש ושבר של לוחות טקטוניים המרכיבים את הקרום החיצוני של כדור הארץ. חיכוך זה משחרר לחץ עצום מליבתו של הכוכב וגורם לקרקע לרעוד ולנוע. כתוצאה מתנודות אלו עלולים להיגרם סדקים באדמה, תנודות ונזילה של גושי קרקע, ואף גלי צונאמי ענקיים. רעש אדמה חזק מאופיין לרוב בסדרת רעשים קלים מקדימים, ואילו רעידות אדמה בכלל ניתנות למדידה ואף להתרעה בטווח של דקות ספורות בטרם האירוע. כמו כן, קיימות מספר שיטות חיזוי של רעידות אדמה לטווח הארוך המבוססות על סטטיסטיקה ומחקרים, אך הן עדיין לא נחשבות מדויקות.

רעידות אדמה בישראל

אפשרויות החיזוי לטווח הארוך מצביעות כי רעידות אדמה בישראל בדרגת חומרה גבוהה עלולות להתרחש בכל רגע. ועדיין, לא ניתן לחזות מתי והיכן בדיוק יתרחשו אירועים אלו. מקור רעידות האדמה הוא השבר הסורי האפריקאי, שהינו שבר טקטוני החוצה את בקעת הירדן לאורך כל המדינה, ושסדקים שלו אף חוצים את המדינה לרוחבה. עדות לאפשרות של רעידות אדמה קטלנית ניתן למצוא בעברה של המדינה עוד מימי קדם. כך לדוגמא, במאה השמינית לספירה החריבה רעידה את הערים בית שאן וטבריה, במאה האחת עשרה נחרבה רמלה וצונאמי הכה בחופי עכו, ובשנת 1837 רעש אדמה החריב את צפת וטבריה. גם במאה השנים האחרונות אירעו הרבה רעידות אדמה, חלקן חזקות שגרמו לנזק כבד ברכוש ואף גבו חיי אדם.

להתכונן לקראת רעידות אדמה

הסכנה של רעידות אדמה בישראל הינה עובדה מוגמרת, ולכן המדינה הוציאה תקני בטיחות למבנים ואף מעודדת חיזוק מבנים ישנים שאינם עומדים בתקנים. זאת, באמצעות פרויקטים המכונים תמ"א 38 שעבורם מומלץ לקבל ליווי משפטי של עו"ד מקצועיים בתחום. מעבר לכך, באתר פיקוד העורף מפורסמות הוראות להיערכות והתנהלות בעת רעידת אדמה, והקשבה להוראות אלו מצמצמת באופן ניכר את מידת ההיחשפות לסכנה. מעבר לחיזוק המבנה, תמיד כדאי לוודא מה בדיוק מכסה ביטוח דירה שעשיתם למקרה של רעידת אדמה ומה לא. 

הנחיות לרעידת אדמה - פיקוד העורף

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

השאר פרטים לשיחת ייעוץ
מחשבון תמ"א 38
קצת עלינו
המשרד עוסק בתחום המקרקעין על כלל ענפיו, וצבר ניסיון רב בייצוג דיירים ויזמים בפרויקטים בתחום תמ"א 38 ומסייע להם החל מהשלבים ההתחלתיים ועד לכריתת הסכם וביצועו בדרך למימוש זכויותיהם לפי הוראות התמ"א.
צרו קשר